Połączenie zgoła nietypowe. Tradycyjny PRINCE2 oraz będący jego przeciwieństwem Agile Project Management. Dwa do niedawna wykluczające się podejścia do zarządzania projektami. A jednak mogą być koło siebie, razem funkcjonować, razem prowadzić do sukcesu projektu.
Metodyka zarządzania projektami PRINCE2 powstała ponad 30 lat temu, jej historia sięga działalności brytyjskiej agendy rządowej Central Computer and Telecommunications Agency (CCTA), która wskazała ten standard jako zbiór najlepszych praktyk zarządzania projektami informatycznymi. Wkrótce ze standardu PRINCE/PRINCE2 zaczęto korzystać także w innych branżach. Dla świata zarządzania projektami standard ten stał się jednym z wyznaczników prawidłowo prowadzonych projektów. Pojawiał się więc w większości zarządzanych projektów. Standard się uogólniał, a branża, z której się wywodzi, coraz bardziej się od niego oddala. Przedstawiciele właśnie tej branży jako pierwsi „zbuntowali się” przeciwko tradycyjnym metodykom zarządzania projektami. Dzięki ich działaniom, zapoczątkowanym u schyłku XX wieku, w języku kierowników projektów pojawiło się słowo „agile”, oznaczające nic innego, jak zwinne programowanie. Wytwarzanie oprogramowania oparte na programowaniu iteracyjno-przyrostowym staje więc w opozycji do podejścia tradycyjnego, opartego na modelu kaskadowym. W branży informatycznej Agile Project Management powoli, ale systematycznie zastępuje tradycyjne metodyki zarządzania projektami, w tym PRINCE2.
Coraz częściej jako kierownicy projektów stajemy więc przed dylematem – tradycyjnie czy zwinnie. I ponownie coraz mniejszą rolę odgrywać zaczyna branża, w której działamy. Zwinnym można być już nie tylko wytwarzając oprogramowanie, ale także w każdym projekcie, który można dostarczać iteracyjnie, a zakres projektu nie jest do końca zdefiniowany. Być może już niedługo nie będziemy mieli takiego dylematu. Coraz częściej bowiem próbuje się interpretować zalecenia obecne w metodykach tradycyjnych, opartych na modelu kaskadowym, zgodnie z wartościami oraz pryncypiami manifestu Agile. W ten sposób także, poprzez małżeństwo PRINCE2 oraz filozofii Agile, powstał standard PRINCE2 Agile, zwany już potocznie jako P2A.
Śląska Grupa Regionalna IPMA Polska, stowarzyszenie branżowe Project Managerów, pragnie przybliżyć nowe podejście do metodyki PRINCE2 podczas najbliższego spotkania grupy. Gościem spotkania będzie Mirosław Dąbrowski, pasjonat zwinnych metodyk zarządzania projektami oraz propagator nowego podejścia w zarządzaniu projektami w Polsce. Jest to osoba doświadczona, posiadająca w swoim portfolio wiele zrealizowanych projektów oraz mnóstwo godzin spędzonych na szkoleniach i warsztatach, nie tylko w Polsce, ale także w środowisku międzynarodowym.
Serdecznie zapraszamy na najbliższe spotkanie Śląskiej Grupy Regionalnej IPMA Polska, które odbędzie się w dniu 26 stycznia br. w budynku Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Więcej na: http://www.ipma.pl/gr/slaska-grupa-regionalna/aktualnosci/nowe-szaty-ksiecia-%E2%80%93-prince2-agile
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://2fwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/prince2-agile-nowe-szaty-ksiecia